آداپتور فیبر نوری

به منظور کمک به انتقال سیگنال، آداپتور فیبر نوری به طور گسترده ای در سیستم های مخابراتی، شبکه های تلویزیون کابلی، LAN (شبکه محلی) ، WLAN (شبکه گسترده) ، FTTH (فیبر تا خانه)  ، انتقال ویدئو و ابزارهای تست استفاده می شود.‌

با توجه به اینکه برای  کانکتور فیبر نوری ازنوع male  و female  وجود ندارد برای اتصال دو کانکتور از آداپتور فیبر نوری استفاده می‌شود ، شکل زیر نمایش کاربرد آداپتور را در اتصال و کوپل کردن دو کانکتور را نشان می‌دهد

adapter

آداپتورهای فیبر نوری اتصالات نوری را راحت تر می کند. آداپتورهای فیبر نوری E2000 ,FC , SC , LC , SC , ST , DIN , SMA   بخشی از خانواده آداپتورها می باشند و به طور گسترده ای استفاده می شوند ، که انواع  رایج آن به اختصار در ذیل شرح داده شده است .

آداپتور فیبر نوری  E2000

آداپتور فیبر نوری E2000  ساخت کمپانی دیاموند می‌باشد که از مکانیزم plug and play  جهت اتصال دو کانکتور E2000 استفاده می‌کند ، بسیار بادوام و راحت قابل استفاده می‌باشد .

هم مالتی مد و هم سینگل مد آن برای کانکتورهای با سبک پولیش APC  و UPC  موجود می‌باشد که دارای راندمان کاربردی بسیار خوب و بالایی است ..

قیمت و هزینه آن به نسبت دیگر آداپتورها گران می‌باشد ، شکل زیر این آداپتور را نمایش می‌دهد.

دو طرف این آداپتور فیبر ،  کانکتور E2000  نصب می‌شود.

آداپتور فیبر نوری FC

آداپتور فیبر نوری FC دارای بدنه فلزی بوده و می تواند توسط یک پیچ تنظیم دوطرفه بسته شود. بنابراین آداپتور فیبر نوری FC قادر به حفظ عملکرد نوری و مکانیکی پایدار برای مدت زمان طولانی میباشد. می توان آن را به انواع مربعی و دایره ای شکل با نسخه سینگل مود و مالتی مود تقسیم کرد.

آداپتور فیبر نوری SC

آداپتور فیبر نوری SC با یک بدنه مستطیل شکل پوشش داده شده است و پیکربندی و اندازه پین کوپلینگ آن به اندازه آداپتور فیبر نوری FC می باشد. از لحاظ ساختاری، آداپتور فیبر نوری SC به دو دسته simplex و duplex تقسیم می شود. مواد به کار رفته در این نوع آداپتور، معمولاً فلز و پلاستیک می باشد. آداپتور فیبر نوری SC، تنظیم با دقت بالا را ممکن می سازد و جایگذاری ، اتلاف بازگشت و انعکاس بازگشت بسیار کمی دارد.

آداپتور فیبر نوری ST

آداپتور فیبر نوری ST دارای قفل با ساختار فشار و چرخش می باشد. قابلیت تکرار و دوام آداپتور فیبر نوری  ST بسیار خوب و می تواند یک عملکرد نوری و مکانیکی بسیار خوب برای مدت طولانی داشته باشد. به دودسته simplex و duplex تقسیم می شود و دارای بدنه فلزی یا پلاستیکی می باشد.

آداپتور فیبر نوری LC

آداپتور فیبر نوری LC دارای مکانیزم جک و قفل  است تا به راحتی استفاده شود. با وجود پین و غلاف کوچکتر، آداپتور فیبر نوری LC تا حد زیادی تراکم و ظرفیت کانکتورهای فیبر نوری را افزایش می دهد. آداپتور فیبر نوری LC از سه نوع Simplex، Duplex و Quad تشکیل شده است.

آداپتور فیبر نوری DIN

آداپتورهای دین شباهت زیادی به آداپتورهای FC  دارد این نوع آداپتورها بیش‌تر در صنعت مخابرات کشور آلمان استفاده می‌شود که دو نوع متداول آن در شکل زیر نمایش داده شده است.

آداپتور فیبر نوری SMA

آداپتورهای SMA شباهت زیادی به آداپتورهای  STدارد این نوع آداپتورها نسخه اولیه و قدیمی اتصال گرهای فیبر نوری بود که برای فیبرهای مالتی مورد مورد استفاده قرار می‌گیرد . شکل زیر یک آداپتور SMA  را نشان می‌دهد

sma2

آداپتورهای هایبرید

آداپتورهای هایبرید به دو دسته تقسیم می‌شوند

  • آداپتورهای هایبرید Female to Female

              این نوع آداپتورها در هر دو طرف ورودی برای دو نوع کانکتور متفاوت تعبیه شده است ( Female). به عنوان مثال

              آداپتور  ST to SC  در شکل زیر

  • آداپتورهای هایبرید Male to Female در این نوع آداپتورها در یک طرف کانکتور (Male) و در طرف دیگر ورودی برای  نوع کانکتور متفاوت تعبیه شده است ( Female). به عنوان مثال آداپتور LC (Female ) to FC (Male ) نشان داده شده در شکل زیر

کلیه آداپتورها اعم از هایبرید و غیر هایبرید در انواع  مختلف با سرهای  FC  , E2000  , DIN ,  LC , STو ST به صورت  Simplex  یا Duplex موجود می‌باشد که بسته به نیاز طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند .

آداپتورهای فیبر نوری معمولا انواع کانکتورهای فیبر با سبک پولیش PC (تماس فیزیکی)، UPC (تماس فیزیکی اولترا) و APC (تماس فیزیکی زاویه دار) به جز ST ، سایر آداپتورهای فیبر نوری را ساپورت می کنند.

علاوه بر این، رنگ آداپتورهای فیبر نوری می تواند برای تعریف کانکتورهای مختلف PC ، UPC و APC مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، برای آداپتورهای فیبر نوری SC و LC ، رنگ کرم برای کانکتور سبک پولیش PC رنگ آبی برای کانکتورهای سبک پولیش UPC و رنگ سبز برای کانکتورهای سبک پولیش  APC در نظر گرفته شده است .