بر آداپتور فیبر نوری (Bare Fiber Optic Adapter)

بر آداپتور فیبر نوری نوعی از آداپتور است که جهت اتصال کابل فیبرنوری لخت به یک کانکشن استفاده می شود. این نوع آداپتور به کابل اجازه می دهد که درون یک Slot  یا داخل یک دستگاه الکترونیکی قرار گیرد.

این آداپتورها برای اتصال فیبرها به پاورمتر فیبر نوری، بازتابنده های نوری در محدوده زمانی (OTDR) و انواع دیگر ابزارها بسیار مفید هستند. و شرایط تست کردن در محل را بدون اتصال دائمی امکان پذیر می کنند. که باعث صرفه جویی در زمان می شود و به کاربران اجازه می دهد تا مشکلات در قطع کابل فیبرنوری را در هر مکان و هر زمان به راحتی آزمایش و تشخیص دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دستگاه تست OTDR این لینک را کلیک نمایید.

مراحل نصب بر آداپتور فیبر نوری

آماده سازی فیبر نوری

۱۵ سانتیمتر متر پوشش کابل فیبرنوری را بردارید. دو و نیم سانتیمتر از روکش (coating) و کلدینگ (اطراف هسته فیبرنوری لایه دیگری قرار دارد که وظیفه انعکاس نور داخل هسته را به عهده دارد. به این لایه کلدینگ  (cladding) گفته می شود.) را بردارید. و فیبرها را با دستگاه های برش فیبر نوری (fiber cleavers) به طول 12 تا 15 میلی متر برش دهید.

قرار دادن فیبر نوری

فیبر نوری لخت را تمیز کنید. فشار بدهید و دکمه روی بر آداپتور را پایین نگه دارید تا زمانی که به آرامی و با دقت فیبر نوری لخت را داخل پورت فیبر وارد کنید دریچه را باز کنید تا تراز مناسب فیبر نوری لخت را در شیار V شکل مشاهده کنید. برای جلوگیری از شکستگی تصادفی فیبر، آهسته یک بار 1/8 اینچ تا 1/4 اینچ فیبر را درون آن قرار دهید. فیبر را بچرخانید تا شیشه با شیار v همسو شود و وارد درگاه اتصال شود. فیبر را فشار دهید تا جایی که در درگاه اتصال متوقف شود پس از آن ، دکمه را آزاد کنید تا فیبر ثابت شود.

برداشتن فیبر نوری

 تا زمانیکه به آرامی و با دقت فیبرنوری لخت را از پورت فیبر بیرون می کشید دکمه را فشار دهید و نگهدارید. پس از بیرون آوردن فیبر لخت از بر آداپتور قطعه های شکسته الیاف شیشه را حتماً بررسی کنید.

نتیجه گیری

انواع بر آداپتور فیبر نوری (Bare Fiber Optic Adapter) شامل SC, FC, ST با کیفیت پایدار در بازار موجود می باشند. این آداپتورها از اتصالات سرامیکی با کیفیت بالا استفاده می کنند و از آنها برای اتصال سریع و آسان فیبر به تجهیزات استفاده می شود.

برای دیدن فیلم روش کار با بر آداپتور فیبر نوری (Bare Fiber Optic Adapter) این لینک را کلیک کنید.