پچ کورد فیبر نوری یا پچ کیبل (Patch cable) کابلی است که دو سر آن به کانکتور فیبر نوری مجهز شده، این کابل دوسر آماده برای ایجاد ارتباط بین دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مثال ارتباط بین پچ پنل با تجیزات فعال (ACTIVE) بوسیله پچ کردها صورت می گیرد.

کانکتورهای نصب شده بر روی دوسر پچ کورد فیبر نوری می تواند همگی از یک نوع (پچکرد ساده یا همگون) و یا از دو نوع مختلف (پچکرد هایبرید) تشکیل شده باشد.

اولین قدم برای خرید پچکرد تشخیص تکی یا داپلکس بودن آن است. دستگاه هایی که بصورت فرستنده و گیرنده هستند از پچ کوردهای دوتایی یا داپلکس استفاده میکنند (به استثنای دستگاه های WDM). دستگاه هایی که فقط فرستنده یا گیرنده هستند از پچکرد های سیمپلکس (Simplex) یا تکی استفاده میکنند. برای درک بهتر ارتباط دوربین های ثابت مدار بسته مبتنی بر فیبر عموما تک رشته هستند. دوربین همواره سیگنال را ارسال میکند و طرف دیگر دستگاه ذخیره یا آشکار ساز آن را نمایش میدهد. پس از طرف مرکز دیتا یا سیگنالی برای دوربین ارسال نمیشود. حال اگر دوربین قابلیت گردش یا زوم غیر دیجیتال داشته باشد همین ارتباط تبدیل به ارتباط گیرنده و فرستنده می شود و نیاز به دو رشته فیبر نوری دارد.

پس از تشخیص سیمپلکس یا داپلکس بودن کابل نوبت به نوع فیبرنوری میرسد.

تقسیم بندی پچ کورد های فیبر نوری بر اساس کابل تشکیل دهنده به این صورت است: پچکورد سینگل مود و پچکورد مولتی مود. از آنجایی که پچکرد بخشی از ارتباط می باشد, ساده ترین روش تشخیص، بررسی کابل استفاده شده در مسیر ارتباط است. اگر کابل سینگل مود باشد، سایر قطعات باید سینگل مود انتخاب شوند و اگر مولتی باشد نیز سایر قطعات باید مولتی مود انتخاب شوند.

پچ کورد فیبرنوری سینگل مد (OS1, OS2)، معمولا با روکش زرد رنگ عرضه می شوند. قطر فیبر آنها 9/125µm می باشد.

پچ ‌کورد‌های فیبرنوری مالتی مد، در مدل‌های OM2 و OM1 به رنگ نارنجی عرضه می شوند. در مدل‌های OM3 ,OM4 و OM5 به رنگ آبی, فیروزه ای و سبز تولید می شوند و قطر فیبر آنها 50/125µm یا 62.5/125µm می باشد. با این تعریف می‌توان بدون نیاز به دانش و تجربه خاصی، هرکدام پچ کرد ها را شناسایی کرد. این کدهای رنگی (Color code) طبق استاندارد هستند و عموم تولید کنندگان آنها را در تولیدات خود پیروی می کنند. فقط این نکته را باید خاطر نشان کرد که برخی از تولید کنندگان برای مصارف خاص یا طبق سفارش مشتری از این رنگها استفاده نمیکنند.

در صورتیکه ارتباط از طریق کابل نباشد و از فیبرنوری فقط برای ارتباط بین دستگاه ها استفاده شده باشد، برای تشخیص مولتی مود و سینگل مود بودن خروجی آنها باید به طول موج خروجی دستگاه اکتیو توجه کنیم. در صورتیکه دستگاه استفاده شده در شبکه خود طول موجی بین 850 تا 1300 نانومتر داشته باشد سیستم ها در دسته مالتی مود قرار میگیرند و طول موج 1310 تا 1550 و گاهی 1650 نانومتر در دسته سینگل مودها جا دارند.

تشخیص نوع کانکتور

پس از طی کردن دو قدم اول حالا نوبت به تشخیص نوع کانکتور مورد استفاده در پچکرد است. بهترین و ساده ترین روش استفاده از دفترچه راهنمای قطعات است. معمولا تولید کننده در دفترچه راهنما نوع کانکتور مورد نیاز پچکرد را قید کرده است. در صورتیکه دفترچه راهنما در دسترس نباشد و یا اطلاعات داخل آن قید نشده باشد باید از تجربه دیگران استفاده کنید. در ادامه اطلاعات مختصری از کانکتور ها ارائه می شود. همانطور که در بالا اشاره شد پچ کوردهای فیبر نوری را بر اساس نوع کانکتور نصب شده بر روی آنها نام گذاری میکنند. به عنوان مثال، پچ کورد مولتی مودی که طول آن 2 متر است و به کاکنکتور LC مجهز شده بصورت “پچکرد مولتی مود LC-LC ,2 متری” شناخته می شود و برای سفارش دادن آن کل این عبارت باید قید شود. به همین ترتیب پچکورد MPO/MTP ،MTRJ ،FC ،ST ،SC و غیره نیز قابل سفارش هستند.

پچ کورد LC

پچ کورد فیبر نوری LC با کانکتور LC خاتمه می یابد. LC مخفف کانکتور لوسنت (Lucent) است.  این نوع از پچ کورد دارای فرول سرامیکی با قطر 1.25 میلی متر می‌باشد و جنس بدنه آن پلاستیک و مکانیزم باز و بسته شدن باگیره قفلی می‌باشد. افت استاندارد برای این کانکتور فیبر 0.02dB است. برای هر دو نوع فیبر سینگل مد (SMF) و مالتی مد (MMF) قابل استفاده است. این کانکتور محبوبترین کانکتور موجود در بازار جهانی است. دلیل آن نیز سایز کوچک کانکتور است. امروزه بیشترین استفاده در شبکه های فیبر نوری داخلی (LAN) و ارتباطات Storage Networking عموما از این کانکتور می باشد. پچ کورد LC  با استانداردهای IEC و EIA / TIA مطابقت دارد.

جهت آشنایی با پیگتیل فیبر نوری LC  اینجا را کلیک نمایید.

پچ کورد SC 

پچ کوردی است که با کانکتور SC سر بندی شده است. این کانکتور در اواسط دهه 80 توسط آزمایشگاه های تلفن و تلگراف Nippon که به اختصار NTT نامیده می شود، اختراع شده است. دارای فرول سرامیکی با قطر 2.5 میلی متر است. استفاده از آنها در ارتباطات داده ها و مخابرات فیبر نوری بسیار شایع است. جنس بدنه پلاستیک و مکانیزم باز و بسته شدن فشاری و کششی است. افت مناسب برای این کانکتور 0.25dB است. پچ کورد SC کم هزینه، ساده و همچنین با دوام است که از ویژگی های خاص آن می باشد. این پچ کورد به طور گسترده در شبکه های فیبر نوری استفاده می شود و می تواند با اکسید زیرکونیوم و قاب پلاستیکی همراه باشد.

جهت آشنایی با پیگتیل فیبر نوری SC اینجا را کلیک نمایید.

پچ کورد ST

پچکورد فیبر نوری ST در هر دو انتها کانکتور ST در دو انتهای کابل دارد. ST مخفف Straight-Tip است. قطر هسته داخلی(فرول) کانکتور ST مانند کانکتور (SC) 2.5 میلیمتری است. این نوع پچ کورد توسط شرکت AT&T توسعه داده شده و در دهه های 1980 و 1990 بسیار محبوب بوده است. کانکتور ST سر نیزه ای شکل دارد و دارای فرول بلندی است که توسط فنر برای نگه داشتن فیبر مجهز شده. این نوع پچ کورد در هر دو نوع مالتی مد و سینگل مد در دسترس است. آداپتورهای این کانکتور به صورت سیمپلکس و داپلکس ارائه می شوند.

پچ کورد فیبر نوری ST دارای نوک صاف و مستقیم است که موجب می شود به راحتی داخل و خارج شود. اگر احساس می کنید دارای اتلاف توان بالایی هستید می توانید آن را دوباره جا بزنید. کانکتورهای استاندارد ST باید تا 500 بار اتصال و خروج بدون هیچ مشکلی افتی به کار خود ادامه دهند. پچ کورد فیبرنوری ST از نسل های قدیمی پچ کورد می باشد و در محیط های با لرزش بالا (محیط های صنعتی و سیار) قابل استفاده است. اما هنوز به طور گسترده برای شبکه های مالتی مد، از جمله شبکه های محلی برای ساختمان ها و دانشگاه ها استفاده می شود.

جهت آشنایی با پیگتیل فیبر نوری ST اینجا را کلیک نمایید.

پچ کورد FC

پچکورد فیبر نوری FC دارای کانکتور FC می باشد و مکانیزم اتصال آن به صورت پیچشی است. پچ کورد FC دارای بدنه فلزی و ساختار کمی صنعتی تر است. در پچ کورد FC فرول یا هسته مرکزی مورد استفاده در مانند کانکتور SC می باشد. پچ کورد FC در هر دو حالت سینگل مد و مالتی مد قابل دسترس است. این نوع پچ کورد در محیط با لرزش بالا می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این خاصیت به دلیل مکانیزم اتصال که به صورت پیچشی است بوجود آمده، بر روی بدنه کانکتور FC  کلید هدایت کننده وجود دارد که در زمان نصب باید در محل دقیق خود در آداپتور قرار بگیرد. پچکوردهای FC در شبکه های مخابراتی، دوربینهای مدار بسته، شبکه های کامپیوتری LAN ،WAN، دستگاهای تست، صنایع و همینطور سنسورهای پزشکی کاربرد دارد.

جهت آشنایی با پیگتیل فیبر نوری FC اینجا را کلیک نمایید.

پچ کورد MTRJ

پچ کورد MTRJ با کانکتور MT-RJ سربندی شده است. ام تی ار جی(MTRJ) مخفف فیش سفارشی انتقال مکانیکی (Mechanical Transfer Registered Jack) است. کانکتور MTRJ اولین کانکتور فیبرنوری است که دوتار فیبرنوری کنار هم در بدنه یک کانکتور قرار گرفته اند. برای هم راستا نگه داشتن این کانکتور در دستگاه های اکتیو و یا آداپتور ها از خاصیت نر و مادگی استفاده شده است. پچکردهای رایج برای اتصال دو دستگاه اکتیو هر دو سر کانکتور مادگی نصب می شود. اما اگر قرار باشد در مسیر اتصال مثلا از پیگتیل استفاده شود حتما پیگتیل ها از نوع نر کانکتور هستند. در واقع نوع نر دارای دو پین سوزنی شکل است که در کانکتور ماده قرار میگیرند. این دو پین هدایت کننده وظیفه همراستا کردن کل کانکتور را دارند که در نتیجه دو تار فیبر نوری تعبیه شده در کانکتور نیز روبروی هم قرار میگیرند.از نظر سایز فیزیکی کانکتور مذکور بسیار نزدیک به کانکتورهای مورد استفاده در کابل های مسی می باشد. یعنی MTRJ از نظر ابعاد بسیار نزدیک به RJ-45 است.

پچ کورد MPO / MTP

پچ کورد MPO به کانکتور MPO مجهز شده است. کانکتور MTP ساخت کشور آمریکا است و در دو حالت سینگل مد و مولتی مد موجود است.  پچ کورد MPO یک پچ کورد با ظرفیت بالا است و مکانیزم آن بر مبنای سیستم فشار و کشش می باشد و به راحتی می توان آن را وارد و خارج نمود. پچ کورد MTP ورژن آپگرید شده MPO است. کانکتورMTP بیشتر در مخابرات کاربرد دارد و معمولا از آن در شبکه های LAN  کمتر استفاده می شود. ساختار MPO ها بسیار شبیه MTRJ هستند و همانند آنها دارای دو ورژن نر و ماده می باشد. این کانکتور می تواند چند تار فیبرنوری را همزمان در خود داشته باشد. حداکثر تعداد مجاز سربندی شده در یک کانکتور میتواند دوازده تار فیبر نوری باشد. متصل کردن آن سریع و آسان است و عملکرد خوبی هم در انتقال نور دارد. این کانکتور با استانداردهای IEC 61754-7 و TIA / EIA 604-5A  سازگار است.