در نصب کابل فیبر نوری، چگونگی اتصال کابل ها به سیستم برای موفقیت شبکه حیاتی است. اگر به درستی انجام شود، سیگنال های نوری از طریق پیوند با میرایی کم و از دست دادن بازگشت کمی عبور می کنند. پیگتیل فیبر نوری یک روش بهینه برای اتصال فیبر نوری ارائه می دهد، که در 99 درصد از برنامه های سینگل مد استفاده می شود. این مقاله شامل برخی از دانش های اساسی در مورد پیگتیل فیبر نوری، از جمله انواع اتصال دهنده های پیگتیل، طبقه بندی پیگتیل فیبرنوری است.

مشخصات پیگتیل فیبرنوری

این نوع کابل که از انواع متداول کابل های فیبر نوری مورد استفاده در شبکه های فیبر نوری می باشد، در یک انتها به کانکتور فیبر نوری متصل می شود و این امکان را می دهد تا بتوانیم به این طریق پیگتیل را به تجهیزات شبکه فیبرنوری متصل نماییم و انتهای دیگر آن بدون اتصال و باز می ماند تا با سایر کابل های موجود در شبکه فیوژن شده و اتصال یابد. پیگتیل های فیبر نوری برای خاتمه کابل های فیبر نوری از طریق فیوژن یا اتصال مکانیکی استفاده می شوند. پیگتیل با کیفیت بالا، همراه با روش های صحیح فیوژن، بهترین عملکرد ممکن را برای خاتمه کابل های فیبر نوری دارند. پیگتیل های فیبر نوری معمولاً در تجهیزات مدیریت فیبر نوری مانند ODF ، جعبه ترمینال فیبر و جعبه توزیع یافت می شوند.

تفاوت پیگتیل فیبرنوری و پچ کورد فیبر نوری چیست؟

تفاوت فیزیکی اصلی بین پچ کورد فیبر نوری و پیگتیل فیبرنوری این است که پچ کورد فیبر نوری بخشی از کابل با طول مشخص است که هر دو سر آن به کانکتور متصل می شود، در حالی که فقط یک سر پیگتیل به کانکتورهای فیبر نوری متصل است. پچ کوردهای فیبر نوری می توانند از وسط به دو نیم تقسیم شوند و تشکیل دو پیگتیل را بدهند. الیاف پچ کورد معمولاً ژاکت دار هستند. در حالی که پیگتیل های فیبرنوری معمولاً بدون ژاکت هستند، زیرا آنها معمولاً در داخل یک محفظه قرار می گیرند و محافظت می شوند.

انواع پیگتیل فیبر نوری

پیگتیل های فیبرنوری در انواع مختلف موجود است: گروه بندی شده بر اساس نوع اتصال pigtail ، پیگتیل های فیبر نوریLC ، پیگتیل های فیبرنوری SC و پیگتیل های فیبرنوری  ST و غیره وجود دارد. بر اساس نوع فیبر، پیگتیل فیبرنوری سینگل مد و پیگتیل فیبرنوری مالتی مد وجود دارد. و می توانند به صورت تکی (simplex) و دوتایی (duplex) ارائه شوند.

بر اساس نوع فیبر

پیگتیل های  فیبر نوری را می توان به فیبرهای سینگل مد (زرد رنگ) و مالتی مد (نارنجی رنگ) تقسیم کرد. پیگتیل فیبرنوری مالتی مد از کابل‌های مالتی مد اندازه 62.5/125 میکرون یا 50/125 میکرون استفاده می‌کند و در انتهای آن‌ها کانکتور فیبر مالتی مد نصب می‌شود. کابل‌های فیبر نوری مالتی مد 10G، منظور OM3 یا OM4  است، نیز در میان پیگتیل‌ها وجود دارند و در دسترس هستند. رنگ غلاف پیگتیل فیبر نوری 10G هر دو نوع OM3 و OM4 معمولا آبی فیروزه‌ای است. کابل پیگتیل فیبر سینگل مد از کابل سینگل مد 9/125  میکرون استفاده می‌کند و در یک سوی آن با کانکتور فیبر سینگل مد بسته می‌شود.

بسته به انواع مختلف کانکتور کابل پیگتیل که در یک سر کابل متصل شده است، پیگتیل‌ها در انواع پیگتیل فیبر نوری LC ، پیگتیل فیبر نوری SC ، پیگتیل فیبر نوری ST ، پیگتیل فیبر نوری FC ، پیگتیل فیبر نوری MT-RJ، پیگتیل فیبر نوری E2000 و غیره وجود دارد. با ساختار و ظاهر متفاوت ، هر یک از آنها در برنامه ها و سیستم های مختلف مزایای خاص خود را دارند. بیایید برخی از موارد پرکاربرد را مرور کنیم.

پیگتیل فیبر نوری SC:

این نوع کانکتور دارای فرول سرامیکی ٢.٥ میلی متری است. پیگتیل فیبر SC برای استفاده در کاربردهایی مانند CATV ، LAN ، WAN ، آزمایش و اندازه گیری مقرون به صرفه است.

پیگتیل فیبر نوری FC:

این نوع کانکتور با ساختار نوع پیچ ساخته شده و از فرول سرامیکی با دقت بالا استفاده می کند. از این نوع پیگتیل فیبر نوری معمولا برای کاربرد های کلی و معمول در پروژه های فیبر نوری استفاده می شود.

پیگتیل فیبر نوری ST:

محبوب ترین اتصال برای برنامه های شبکه فیبر نوری مالتی مد است. دارای یک فرول بلند به قطر 2.5 میلی متر ساخته شده از سرامیک (زیرکونیا) ، آلیاژ ضدزنگ یا پلاستیک است. از این رو پیگتیل های فیبرنوری SC معمولاً در زمینه های ارتباط از راه دور ، صنعت ، پزشکی و حسگر دیده می شوند.

مانند پچ کابل های فیبر نوری ، می توان pigtails فیبر نوری را به نسخه های UPC و APC تقسیم کرد.

دسته بندی بر اساس محیط نصب

برخی از پیگتیل های فیبرنوری مخصوصاً برای مقاومت در برابر محیط های سخت و دمای بالا ساخته شده اند. به این ترتیب پیگتیل‌های حفاظ‌دار و ضدآب تولید شدند.

پیگتیل های حفاظ دار:

با استیل ضدزنگ یا با استیل قدرتمند دیگری درون غلاف بیرونی محصور شده است. محافظت بیشتری از بخش داخلی فیبر و قابلیت اطمینان بیشتر برای شبکه ایجاد می کنند. در حالی که آسیب های غیرضروری ناشی از جوندگان، کار ساخت و ساز، وزن دیگر کابل ها را کاهش می دهد.

پیگتیل های ضد آب:

با یک واحد استیل ضد زنگ ضدآب طراحی شده است و غلاف مسلح بیرونی پلی اتیلن دارد. پیگتیل فیبرنوری ضد آب، مقاومت، کشش و عملکرد قابل اعتماد را افزایش می دهد و استفاده از اتصالات در فضای باز را آسان می کند.

بر اساس تعداد فیبر

پیگتل های فیبر نوری در بعضی مواقع دارای رشته های مختلف فیبر از جمله ۴ فیبر ، ۶ فیبر، ۸ فیبر، ۱۲ فیبر، ۲۴ فیبر، ۴۸ فیبر و غیره می باشد. پیگتیل فیبر نوری Simplex دارای یک فیبر و یک اتصال در یک انتهای آن است. پیگتیل فیبر نوری دابلکس دارای دو الیاف و دو رابط در یک انتهای آن است. هر یک از این فیبرها با “A” یا “B” مشخص شده‌اند یا این‌که از بست‌های کانکتور رنگ‌های مختلف برای علامت‌گذاری قطب‌ها استفاده شده است. به همین ترتیب پیگتیل‌های فیبر نوری ۴، ۶، ۸، ۱۲، ۲۴، ۴۸ و بیش از ۴۸ فیبر دارای ویژگی‌های متناظر با خودشان هستند.